Nichicon USW1HR33MDD1TP
USW1HR33MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USW1HR33MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USW1HR33MDD1TP.pdf
Availability of USW1HR33MDD1TP
QUANTITY
USW1HR33MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USW1HR33MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USW1HR33MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesSW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current3.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USW1HR33MDD1TP
Related LinksUSW1HR3, USW1HR33MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USW1HR33MDD1TP Details Description
Related parts for USW1HR33MDD1TP
IC OP AMP 85MHZ R-R SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 350VAC/VDC datasheet.pdf
VARIOCON PROTECTIVE COVER TYPE2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.8V 70A 126W datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 441MA 630 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf