Souriau Connection Technology UT0S18JCL
UT0S18JCL picture photo
Mfg. Part Number
UT0S18JCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
UTO BACKSHELL LONG
Datasheet Download
UT0S18JCL.pdf
Availability of UT0S18JCL
QUANTITY
UT0S18JCL Order Process
Ship out your order
Specifications of UT0S18JCL
Internal Part NumberEIS-UT0S18JCL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesTrim Trio®
TypeBackshell, Cable Clamp
Cable Opening0.531" ~ 0.709" (13.50mm ~ 18.00mm)
Diameter - Outside-
Shell Size - Insert18
Thread SizePG16
Cable Exit180°
MaterialBrass
Plating-
ShieldingShielded
ColorSilver
FeaturesSealing Gland, Strain Relief
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Includes-
Material Flammability RatingUL94 V-0
For Use With/Related ProductsTrim Trio® UTO and UTOW Connectors
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UT0S18JCL
Related LinksUT0S, UT0S18JCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UT0S18JCL Details Description
Related parts for UT0S18JCL
BACKSHELL DB9 GREY PLASTIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf