Souriau Connection Technology UT0W01626SH
UT0W01626SH picture photo
Mfg. Part Number
UT0W01626SH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
UT0W01626SH.pdf
Availability of UT0W01626SH
QUANTITY
UT0W01626SH Order Process
Ship out your order
Specifications of UT0W01626SH
Internal Part NumberEIS-UT0W01626SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® UTOW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67/69K - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UT0W01626SH
Related LinksUT0W0, UT0W01626SH Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UT0W01626SH Details Description
Related parts for UT0W01626SH
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8A/6A MPT6 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/N datasheet.pdf
HEATINK ASSY FOR PGA datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf