Souriau Connection Technology UTG022-35S
UTG022-35S picture photo
Mfg. Part Number
UTG022-35S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
UTG022-35S.pdf
Availability of UTG022-35S
QUANTITY
UTG022-35S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTG022-35S
Internal Part NumberEIS-UTG022-35S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Video FileUTG Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® UTG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions35
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishPolyester, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTG022-35S
Related LinksUTG02, UTG022-35S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTG022-35S Details Description
Related parts for UTG022-35S
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
THERMOSTAT 70 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUG datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR IP20 25A 240VAC AC IN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf