Souriau Connection Technology UTG114-12S
UTG114-12S picture photo
Mfg. Part Number
UTG114-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
UTG114-12S.pdf
Availability of UTG114-12S
QUANTITY
UTG114-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTG114-12S
Internal Part NumberEIS-UTG114-12S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Video FileUTG Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® UTG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishPolyester, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTG114-12S
Related LinksUTG11, UTG114-12S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTG114-12S Details Description
Related parts for UTG114-12S
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
LUG OFFSET COPPER#6-14 50A 3/16" datasheet.pdf
RELAY SSR AC 90A 280VAC PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 68PGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf