Souriau Connection Technology UTG116-19S
UTG116-19S picture photo
Mfg. Part Number
UTG116-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
UTG116-19S.pdf
Availability of UTG116-19S
QUANTITY
UTG116-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTG116-19S
Internal Part NumberEIS-UTG116-19S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Video FileUTG Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesTrim Trio® UTG
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert16-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishPolyester, Glass Filled
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTG116-19S
Related LinksUTG11, UTG116-19S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTG116-19S Details Description
Related parts for UTG116-19S
LED 1 ELEMENT GREEN T-1 BI-PIN datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWERSO-10 datasheet.pdf
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
HEADER TERM BLOCK 2 POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-6D72 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf