Souriau Connection Technology UTL6102G1W3S16AWG
UTL6102G1W3S16AWG picture photo
Mfg. Part Number
UTL6102G1W3S16AWG
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE M-F
Datasheet Download
UTL6102G1W3S16AWG.pdf
Availability of UTL6102G1W3S16AWG
QUANTITY
UTL6102G1W3S16AWG Order Process
Ship out your order
Specifications of UTL6102G1W3S16AWG
Internal Part NumberEIS-UTL6102G1W3S16AWG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUTL Series 3+3 Connectors
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesUTL
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions6 (5 + PE)
Shell Size - Insert10-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
Orientation-
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
FeaturesShrink Boot
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating16A
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTL6102G1W3S16AWG
Related LinksUTL6102G, UTL6102G1W3S16AWG Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTL6102G1W3S16AWG Details Description
Related parts for UTL6102G1W3S16AWG
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SHROUD PIN 6POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA /LCK/SLOT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf