Nichicon UTM1A330MPD
UTM1A330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UTM1A330MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UTM1A330MPD.pdf
Availability of UTM1A330MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTM1A330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTM1A330MPD
Internal Part NumberEIS-UTM1A330MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTM1A330MPD
Related LinksUTM1A, UTM1A330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UTM1A330MPD Details Description
Related parts for UTM1A330MPD
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6200UF 150V SCREW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2A DO15 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf