Nichicon UTM1H3R3MED
UTM1H3R3MED picture photo
Mfg. Part Number
UTM1H3R3MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTM1H3R3MED.pdf
Availability of UTM1H3R3MED
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTM1H3R3MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UTM1H3R3MED
Internal Part NumberEIS-UTM1H3R3MED
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTM
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTM1H3R3MED
Related LinksUTM1H, UTM1H3R3MED Datasheet, Nichicon Distributor
UTM1H3R3MED Details Description
Related parts for UTM1H3R3MED
JUMPER-H9991TR/1853 SL/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PS FOR TV/LCD PANEL 28-HTSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
VARISTOR 351V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf