Souriau Connection Technology UTS014E18P
UTS014E18P picture photo
Mfg. Part Number
UTS014E18P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
UTS014E18P.pdf
Availability of UTS014E18P
QUANTITY
UTS014E18P Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS014E18P
Internal Part NumberEIS-UTS014E18P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingUTS Receptacle 30/Apr/2013
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS014E18P
Related LinksUTS01, UTS014E18P Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS014E18P Details Description
Related parts for UTS014E18P
IC AMP AUDIO PWR 1.1W AB 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V datasheet.pdf
LABEL PRINTABLE TRANSFER 0.5X1" datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT AIR 3.7A datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.48K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
22MM WHITE 12V WIRES datasheet.pdf
MINIFIT RA DR/PEG GOLD V0 2CKT B datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf