Nichicon UTS0J101MDD1TE
UTS0J101MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UTS0J101MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UTS0J101MDD1TE.pdf
Availability of UTS0J101MDD1TE
QUANTITY
UTS0J101MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS0J101MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UTS0J101MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS0J101MDD1TE
Related LinksUTS0J10, UTS0J101MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UTS0J101MDD1TE Details Description
Related parts for UTS0J101MDD1TE
LED OVS3W WHITE WATER CLEAR 4SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 1.0 16 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 28COND 26AWG 100' datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W DO214AC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 672.1562MHZ 6-CLCC datasheet.pdf