Nichicon UTS0J221MDD
UTS0J221MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTS0J221MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UTS0J221MDD.pdf
Availability of UTS0J221MDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTS0J221MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS0J221MDD
Internal Part NumberEIS-UTS0J221MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS0J221MDD
Related LinksUTS0J, UTS0J221MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS0J221MDD Details Description
Related parts for UTS0J221MDD
IC 10-BIT FET BUS SW 24QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 M40 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 35A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf