Nichicon UTS1H0R1MDD
UTS1H0R1MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTS1H0R1MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1H0R1MDD.pdf
Availability of UTS1H0R1MDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTS1H0R1MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1H0R1MDD
Internal Part NumberEIS-UTS1H0R1MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1H0R1MDD
Related LinksUTS1H, UTS1H0R1MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1H0R1MDD Details Description
Related parts for UTS1H0R1MDD
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
2 EACH PIPE CLAMP PROBES datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf