Nichicon UTS1H220MDD
UTS1H220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTS1H220MDD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1H220MDD.pdf
Availability of UTS1H220MDD
QUANTITY
UTS1H220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1H220MDD
Internal Part NumberEIS-UTS1H220MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1H220MDD
Related LinksUTS1H, UTS1H220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1H220MDD Details Description
Related parts for UTS1H220MDD
PLUG BANANA STD INSULATED RED datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CORD SOCKET datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 100MA 9 OHM TH datasheet.pdf