Nichicon UTS1H2R2MDD1TP
UTS1H2R2MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UTS1H2R2MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1H2R2MDD1TP.pdf
Availability of UTS1H2R2MDD1TP
QUANTITY
UTS1H2R2MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1H2R2MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UTS1H2R2MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.8mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1H2R2MDD1TP
Related LinksUTS1H2R, UTS1H2R2MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1H2R2MDD1TP Details Description
Related parts for UTS1H2R2MDD1TP
IC REG LDO 5V 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
TAPE PTFE SILICONE ADHESIVE 1/2" datasheet.pdf
IC AMP LNA 4GHZ LOW NOISE 8LFCSP datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32TQFN datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 40GHZ datasheet.pdf