Nichicon UTS1HR33MDD
UTS1HR33MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTS1HR33MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1HR33MDD.pdf
Availability of UTS1HR33MDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UTS1HR33MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1HR33MDD
Internal Part NumberEIS-UTS1HR33MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTS
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.8mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1HR33MDD
Related LinksUTS1H, UTS1HR33MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1HR33MDD Details Description
Related parts for UTS1HR33MDD
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf