Souriau Connection Technology UTS612E14P
UTS612E14P picture photo
Mfg. Part Number
UTS612E14P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE PIN SOLDR
Datasheet Download
UTS612E14P.pdf
Availability of UTS612E14P
QUANTITY
UTS612E14P Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS612E14P
Internal Part NumberEIS-UTS612E14P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4.5A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS612E14P
Related LinksUTS61, UTS612E14P Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS612E14P Details Description
Related parts for UTS612E14P
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWTCH ROTRY LEVR W/MTL ROLL 300V datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES MO 3W 270 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 33MM datasheet.pdf