Souriau Connection Technology UTS6JC14E12SW
UTS6JC14E12SW picture photo
Mfg. Part Number
UTS6JC14E12SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS CABLE SKT
Datasheet Download
UTS6JC14E12SW.pdf
Availability of UTS6JC14E12SW
QUANTITY
UTS6JC14E12SW Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS6JC14E12SW
Internal Part NumberEIS-UTS6JC14E12SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4.5A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS6JC14E12SW
Related LinksUTS6JC, UTS6JC14E12SW Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS6JC14E12SW Details Description
Related parts for UTS6JC14E12SW
MOSFET N-CH 30V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 6.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf