Souriau Connection Technology UTS6JC14E19S
UTS6JC14E19S picture photo
Mfg. Part Number
UTS6JC14E19S
Brief Description
CONN PLUG INLINE 19POS W/SCKT
Datasheet Download
UTS6JC14E19S.pdf
Availability of UTS6JC14E19S
QUANTITY
UTS6JC14E19S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS6JC14E19S
Internal Part NumberEIS-UTS6JC14E19S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileUTS Series
3D ModelUTS6JC14E19S.igsUTS6JC14E19S.stp
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS6JC14E19S
Related LinksUTS6JC, UTS6JC14E19S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS6JC14E19S Details Description
Related parts for UTS6JC14E19S
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LLP 6.35/90/17 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CARDBUS EJECT ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf