Souriau Connection Technology UTS712D10S32
UTS712D10S32 picture photo
Mfg. Part Number
UTS712D10S32
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
UTS712D10S32.pdf
Availability of UTS712D10S32
QUANTITY
UTS712D10S32 Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS712D10S32
Internal Part NumberEIS-UTS712D10S32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
FeaturesBoard Lock
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4.5A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS712D10S32
Related LinksUTS712, UTS712D10S32 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS712D10S32 Details Description
Related parts for UTS712D10S32
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5PS FMALE W/O COUPLING datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR ST1 SERIES TOGG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SL 5.08HC/06/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 23 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf