Souriau Connection Technology UTS714D19P32
UTS714D19P32 picture photo
Mfg. Part Number
UTS714D19P32
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN PCB
Datasheet Download
UTS714D19P32.pdf
Availability of UTS714D19P32
QUANTITY
UTS714D19P32 Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS714D19P32
Internal Part NumberEIS-UTS714D19P32
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Contact FinishGold
FeaturesBoard Lock
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS714D19P32
Related LinksUTS714, UTS714D19P32 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS714D19P32 Details Description
Related parts for UTS714D19P32
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 36POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
THERMAL ADHESIVE datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf