Nichicon UTT0J220MDD
UTT0J220MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTT0J220MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UTT0J220MDD.pdf
Availability of UTT0J220MDD
QUANTITY
UTT0J220MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT0J220MDD
Internal Part NumberEIS-UTT0J220MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance7.4 Ohm
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT0J220MDD
Related LinksUTT0J, UTT0J220MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT0J220MDD Details Description
Related parts for UTT0J220MDD
FIXED IND 39NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf