Nichicon UTT0J471MPD
UTT0J471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UTT0J471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UTT0J471MPD.pdf
Availability of UTT0J471MPD
QUANTITY
UTT0J471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT0J471MPD
Internal Part NumberEIS-UTT0J471MPD
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance680 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT0J471MPD
Related LinksUTT0J, UTT0J471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT0J471MPD Details Description
Related parts for UTT0J471MPD
IC OPAMP GP 750KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC BIDIRECT TRSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.84A 104 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 108.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf