Nichicon UTT1E221MPD
UTT1E221MPD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1E221MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTT1E221MPD.pdf
Availability of UTT1E221MPD
QUANTITY
UTT1E221MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1E221MPD
Internal Part NumberEIS-UTT1E221MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTT
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current298mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1E221MPD
Related LinksUTT1E, UTT1E221MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1E221MPD Details Description
Related parts for UTT1E221MPD
FIXED IND 3.3MH 130MA 9.74 OHM datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 800MHZ 6CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
LED COB CXB1507 4000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 40UF 5% 250VAC datasheet.pdf