Nichicon UTT1E331MPD1TD
UTT1E331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1E331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTT1E331MPD1TD.pdf
Availability of UTT1E331MPD1TD
QUANTITY
UTT1E331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1E331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UTT1E331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current298mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1E331MPD1TD
Related LinksUTT1E33, UTT1E331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1E331MPD1TD Details Description
Related parts for UTT1E331MPD1TD
FIXED IND 150UH 5MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 96KHZ 10-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 640MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 POLYSTYRENE 12MM datasheet.pdf