Nichicon UTT1V330MDD1TD
UTT1V330MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1V330MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UTT1V330MDD1TD.pdf
Availability of UTT1V330MDD1TD
QUANTITY
UTT1V330MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1V330MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UTT1V330MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current163mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1V330MDD1TD
Related LinksUTT1V33, UTT1V330MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1V330MDD1TD Details Description
Related parts for UTT1V330MDD1TD
IDC CABLE - AKR10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
FUSE 16A 550V 13.8W85MM IEC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 10POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RF IF AGC 50MHZ - 800MHZ 32SMT datasheet.pdf