Nichicon UUA1A331MNL1GS
UUA1A331MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUA1A331MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUA1A331MNL1GS.pdf
Availability of UUA1A331MNL1GS
QUANTITY
UUA1A331MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUA1A331MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUA1A331MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUA1A331MNL1GS
Related LinksUUA1A33, UUA1A331MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUA1A331MNL1GS Details Description
Related parts for UUA1A331MNL1GS
IC NVSRAM 16KBIT 200NS 24EDIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN 20GOLD 5POS datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC XGA DMD 0.55 149CPGA datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf