Nichicon UUA1E100MCL1GS
UUA1E100MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUA1E100MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUA1E100MCL1GS.pdf
Availability of UUA1E100MCL1GS
QUANTITY
UUA1E100MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUA1E100MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUA1E100MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUA1E100MCL1GS
Related LinksUUA1E10, UUA1E100MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUA1E100MCL1GS Details Description
Related parts for UUA1E100MCL1GS
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
LCD ACCY VFD FILTER 20X4 GREEN datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 183 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
MICRO 51C S 36" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf