Nichicon UUA1V221MNL1GS
UUA1V221MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUA1V221MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUA1V221MNL1GS.pdf
Availability of UUA1V221MNL1GS
QUANTITY
UUA1V221MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUA1V221MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUA1V221MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current375mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUA1V221MNL1GS
Related LinksUUA1V22, UUA1V221MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUA1V221MNL1GS Details Description
Related parts for UUA1V221MNL1GS
IC REG LDO 2.85V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 1AG datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/23/180 3.5 BK datasheet.pdf
RES 4.9995K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE CAT6 W/BOOT 100' WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf