Nichicon UUB2D100MNL1GS
UUB2D100MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUB2D100MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
UUB2D100MNL1GS.pdf
Availability of UUB2D100MNL1GS
QUANTITY
UUB2D100MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUB2D100MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUB2D100MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current59mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUB2D100MNL1GS
Related LinksUUB2D10, UUB2D100MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUB2D100MNL1GS Details Description
Related parts for UUB2D100MNL1GS
RES SMD 62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 250MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CABLE 3COND 8AWG BLACK 500' datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TRF7960/1 datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-50 BAR datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf