Nichicon UUD0J470MCR1GS
UUD0J470MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD0J470MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUD0J470MCR1GS.pdf
Availability of UUD0J470MCR1GS
QUANTITY
UUD0J470MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD0J470MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD0J470MCR1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance760 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD0J470MCR1GS
Related LinksUUD0J47, UUD0J470MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD0J470MCR1GS Details Description
Related parts for UUD0J470MCR1GS
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 18A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POE GIGA-MCBASIC, 2TX/SSLX-SM155 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf