Nichicon UUD1A680MCL1GS
UUD1A680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1A680MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUD1A680MCL1GS.pdf
Availability of UUD1A680MCL1GS
QUANTITY
UUD1A680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1A680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1A680MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1A680MCL1GS
Related LinksUUD1A68, UUD1A680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1A680MCL1GS Details Description
Related parts for UUD1A680MCL1GS
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LIGHTBAR 8.89MM SQ RED WHT DIFF datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf