Nichicon UUD1C150MCR1GS
UUD1C150MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1C150MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUD1C150MCR1GS.pdf
Availability of UUD1C150MCR1GS
QUANTITY
UUD1C150MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1C150MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1C150MCR1GS
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1C150MCR1GS
Related LinksUUD1C15, UUD1C150MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1C150MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1C150MCR1GS
IC OFFLINE CTRLR PWM PROG 18SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPST 6A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 96.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 41MM datasheet.pdf
CONN HDR STR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf