Nichicon UUD1C220MCR1GS
UUD1C220MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1C220MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUD1C220MCR1GS.pdf
Availability of UUD1C220MCR1GS
QUANTITY
UUD1C220MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1C220MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1C220MCR1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance760 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1C220MCR1GS
Related LinksUUD1C22, UUD1C220MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1C220MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1C220MCR1GS
IC ADC 12BIT 8CH 20-DIP datasheet.pdf
SSD 96GB SCSI datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
WELD CABLE 1/0 AWG 600V BLK 500' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
DIES AVIKRIMP/INSUL QD 22-18AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.200 T/H datasheet.pdf