Nichicon UUD1H220MCR1GS
UUD1H220MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1H220MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUD1H220MCR1GS.pdf
Availability of UUD1H220MCR1GS
QUANTITY
UUD1H220MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1H220MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1H220MCR1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current165mA
Impedance880 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1H220MCR1GS
Related LinksUUD1H22, UUD1H220MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1H220MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1H220MCR1GS
THERMISTOR PTC 25 OHM 240V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 7.5MM 35DEG datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
DUOPLUG MKI STD,KEYED 3/4,4 POS, datasheet.pdf
DBMA44SNMBK47F0 datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf