Nichicon UUD1H270MCR1GS
UUD1H270MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1H270MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUD1H270MCR1GS.pdf
Availability of UUD1H270MCR1GS
QUANTITY
UUD1H270MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1H270MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1H270MCR1GS
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current185mA
Impedance680 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1H270MCR1GS
Related LinksUUD1H27, UUD1H270MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1H270MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1H270MCR1GS
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMM09S/AE09M/CMM09S datasheet.pdf
IC RECEIVER HI SPEED DIFF 8-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
QC SOCKET CONTACT 12 AWG datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 0.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.27 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf