Nichicon UUD1V270MCL1GS
UUD1V270MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1V270MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUD1V270MCL1GS.pdf
Availability of UUD1V270MCL1GS
QUANTITY
UUD1V270MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1V270MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1V270MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1V270MCL1GS
Related LinksUUD1V27, UUD1V270MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1V270MCL1GS Details Description
Related parts for UUD1V270MCL1GS
DIE SET HIROSE STP RJ45 SHORT datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 4POS DL PCB AU datasheet.pdf
IC XLATOR 8BIT DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
SW SNAP 15A SPST-NO .250QC 250V datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H RET KEY 36POS datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO-214AA datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf