Nichicon UUD1V470MCL1GS
UUD1V470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1V470MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUD1V470MCL1GS.pdf
Availability of UUD1V470MCL1GS
QUANTITY
UUD1V470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1V470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1V470MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance440 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1V470MCL1GS
Related LinksUUD1V47, UUD1V470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1V470MCL1GS Details Description
Related parts for UUD1V470MCL1GS
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.24A 45 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 48VOUT 25W datasheet.pdf
GROMMET 0.188" PVC BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
365NM STANDARD TYPE LONG HEAD datasheet.pdf
07 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
EMLP-AL (100X60) datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf