Nichicon UUE1V221MNS1MS
UUE1V221MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUE1V221MNS1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUE1V221MNS1MS.pdf
Availability of UUE1V221MNS1MS
QUANTITY
UUE1V221MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUE1V221MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UUE1V221MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUE1V221MNS1MS
Related LinksUUE1V22, UUE1V221MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUE1V221MNS1MS Details Description
Related parts for UUE1V221MNS1MS
RECT BRIDGE 800V 110A MTK datasheet.pdf
RES 39 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf