Nichicon UUE1V681MNS1MS
UUE1V681MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUE1V681MNS1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUE1V681MNS1MS.pdf
Availability of UUE1V681MNS1MS
QUANTITY
UUE1V681MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUE1V681MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UUE1V681MNS1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUE1V681MNS1MS
Related LinksUUE1V68, UUE1V681MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUE1V681MNS1MS Details Description
Related parts for UUE1V681MNS1MS
CONN HEADER 3POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8-MSOP datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf