Nichicon UUG1C102MNQ1ZD
UUG1C102MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUG1C102MNQ1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUG1C102MNQ1ZD.pdf
Availability of UUG1C102MNQ1ZD
QUANTITY
UUG1C102MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUG1C102MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUG1C102MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUG
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUG1C102MNQ1ZD
Related LinksUUG1C10, UUG1C102MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUG1C102MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUG1C102MNQ1ZD
CABLE ASSEM .05" 10PS SGL END 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
301-38X=WILMAR OVERVOLTAGE 208 datasheet.pdf
SR125SMS4501, 24VDC, STOP MOTION datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
22000UF 10V 25X40MM 85C 12000H datasheet.pdf