Nichicon UUG1C222MNQ1ZD
UUG1C222MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUG1C222MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUG1C222MNQ1ZD.pdf
Availability of UUG1C222MNQ1ZD
QUANTITY
UUG1C222MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUG1C222MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUG1C222MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesUG
PackagingTray
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUG1C222MNQ1ZD
Related LinksUUG1C22, UUG1C222MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUG1C222MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUG1C222MNQ1ZD
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NO datasheet.pdf
EVAL SYSTEM ADC LVDS datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf