Nichicon UUG1E332MNQ1MS
UUG1E332MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUG1E332MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUG1E332MNQ1MS.pdf
Availability of UUG1E332MNQ1MS
QUANTITY
UUG1E332MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUG1E332MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUG1E332MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesUG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUG1E332MNQ1MS
Related LinksUUG1E33, UUG1E332MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUG1E332MNQ1MS Details Description
Related parts for UUG1E332MNQ1MS
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MTRJ MODULE KIT 6PCK 50/125UM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 10DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
PNL MNT 24V GREEN 8MM datasheet.pdf