Nichicon UUG2D101MNQ1MS
UUG2D101MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUG2D101MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
UUG2D101MNQ1MS.pdf
Availability of UUG2D101MNQ1MS
QUANTITY
UUG2D101MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUG2D101MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUG2D101MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesUG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUG2D101MNQ1MS
Related LinksUUG2D10, UUG2D101MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUG2D101MNQ1MS Details Description
Related parts for UUG2D101MNQ1MS
AC/DC CONVERTER 5V 12V 16W datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 130UF 125V QC TERM datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/1/2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E OFF WHITE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 5000 Gates, 270MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf