Nichicon UUG2D470MNQ6ZD
UUG2D470MNQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUG2D470MNQ6ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
UUG2D470MNQ6ZD.pdf
Availability of UUG2D470MNQ6ZD
QUANTITY
UUG2D470MNQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUG2D470MNQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUG2D470MNQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUG
PackagingTray
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current415mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUG2D470MNQ6ZD
Related LinksUUG2D47, UUG2D470MNQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUG2D470MNQ6ZD Details Description
Related parts for UUG2D470MNQ6ZD
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER DUPLEXER CERM 1880MHZ SMD datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 23.74K/125K 48-VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W SMA datasheet.pdf
5566-10BGS /N/MINI FIT CONN HOUS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 512MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 8POS SMT 5MM datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 50V 16X31,5 datasheet.pdf