Nichicon UUH1A102MNQ1MS
UUH1A102MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUH1A102MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUH1A102MNQ1MS.pdf
Availability of UUH1A102MNQ1MS
QUANTITY
UUH1A102MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUH1A102MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUH1A102MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUUH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUH1A102MNQ1MS
Related LinksUUH1A10, UUH1A102MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUH1A102MNQ1MS Details Description
Related parts for UUH1A102MNQ1MS
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf