Nichicon UUH1A471MNQ1MS
UUH1A471MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUH1A471MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUH1A471MNQ1MS.pdf
Availability of UUH1A471MNQ1MS
QUANTITY
UUH1A471MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUH1A471MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUH1A471MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUUH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUH1A471MNQ1MS
Related LinksUUH1A47, UUH1A471MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUH1A471MNQ1MS Details Description
Related parts for UUH1A471MNQ1MS
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 60V 2.4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SPARE TRANSMITTER datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 3 POS SMD datasheet.pdf