Nichicon UUJ0J102MNQ1ZD
UUJ0J102MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ0J102MNQ1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUJ0J102MNQ1ZD.pdf
Availability of UUJ0J102MNQ1ZD
QUANTITY
UUJ0J102MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ0J102MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ0J102MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ0J102MNQ1ZD
Related LinksUUJ0J10, UUJ0J102MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ0J102MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ0J102MNQ1ZD
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVR HALF BRDGE HV OSC 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf