Nichicon UUJ1A222MNQAZH
UUJ1A222MNQAZH picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1A222MNQAZH
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUJ1A222MNQAZH.pdf
Availability of UUJ1A222MNQAZH
QUANTITY
UUJ1A222MNQAZH Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1A222MNQAZH
Internal Part NumberEIS-UUJ1A222MNQAZH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1A222MNQAZH
Related LinksUUJ1A22, UUJ1A222MNQAZH Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1A222MNQAZH Details Description
Related parts for UUJ1A222MNQAZH
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.75A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf