Nichicon UUJ1A332MNL1ZD
UUJ1A332MNL1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1A332MNL1ZD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUJ1A332MNL1ZD.pdf
Availability of UUJ1A332MNL1ZD
QUANTITY
UUJ1A332MNL1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1A332MNL1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ1A332MNL1ZD
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesUJ
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1A332MNL1ZD
Related LinksUUJ1A33, UUJ1A332MNL1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1A332MNL1ZD Details Description
Related parts for UUJ1A332MNL1ZD
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A3 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf